Jaký způsob podání je pro mě nejvhodnější?

Každým rokem je nemalé množství daňových přiznání zamítnuto a samozřejmě tím hlavním důvodem bývá chybné vyplnění. Dnes už vyplníte během chvilky online, a to i když se v daňové problematice příliš neorientujete, například pomocí aplikace priznanionline.cz. V tomto článku se ale zaměříme na druhou nečastější chybu, které se poplatníci dopouští, a tím je špatně zvolený způsob podání. Níže naleznete 3 způsoby, jak podat daňové přiznání.

1. Osobní podání na finančním úřadě

Asi nejčastější formou je odevzdání daňového přiznání na přílušném finančním úřadě. Ovšem i zde je důležité myslet na to, že se musí jednat o finanční úřad v místě vašeho bydliště, není tedy možné odevzdat přiznání, na kterémkoliv finančním uřadě v ČR.

2. Zaslání poštou

Své daňové přiznání můžete také zaslat poštou. U této možnosti myslete na to, že dopis musí být zaslán doporučeně a na adresu finančního úřadu v místě, kde jste přihlášeni k trvalému pobytu. Za datum podání přiznání se považuje den podání dopisu na poštovní přepážce.

3. Elektronické podání daňového přiznání

Poslední možností je podání daňového přiznání online pomoci datové schránky. Pro online podání je neprve nutné si datovou schránku nechat založit. To je možné vyřídit zdarma na kterékoliv pobočce České pošty označené jako kontaktní místo Czech Point. Je však důležité upozornit na to, že pokud již máte datovou chránku založenou, je pro vás povinností podat daňové přiznání elektronicky.

Tipy a rady na závěr

Jestliže nestíháte podat přiznání v termínu, můžete využít služeb daňového poradce a odložit si podání příznání až o 3 měsíce. Nepodáte-li daňové přiznání v řádném termínu, úřad vám může udělit penále ve vyši až 50 000 Kč. Více o odkladu přiznání naleznete na této stránce.

Nezapomeňte také na podání přehledů pro zdravotní a sociální pojišťovnu.

Nyní již víte, jak podat daňové přiznání. Jakým způsobem podáváte přiznání vy?

Pokud vám tento článek pomohl, nezapomeňte ho sdílet i s ostatními.


Přečtěte si také článek Jak ušetřit více peněz z výplaty.